فوق برنامه‌های مدرسه آفتاب توسط دپارتمان‌های تخصصی و براساس نظریه‌ی هوش‌های چندگانه مدیریت می‌شود و شامل موارد زیر است:

 • دپارتمان زبان انگلیسی:
  رویکرد آموزشی زبان انگلیسی در مجموعه آفتاب ، مکالمه محور است ؛ چرا که فرزندانمان در بدو ورود به پیش دبستان و دبستان ، و بدون آگاهی از قوانین دست و پا گیر دستوری و در اندازه گنجینه لغات خود، قادر به گفتگو کردن به زبان مادری هستند.
  این مجموعه با بهره گیری از خدمات موسسات حرفه ای و متخصص در آموزش کودک و نوجوان ، علاوه بر رویکرد بر پایه مکالمه ، بعنوان یک مجموعه دو زبانه ، دروس علوم ، ریاضی ، هنر و … را هم نیز با رویکرد افزایش وسعت یادگیری ، آمادگی برای استفاده از دنیای بیکران علم از منابع انگلیسی و ورود به این مراکز در آینده برای فرزندانمان ، در نظر گرفته است.
 • دپارتمان روانشناسی و مهارت‌های زندگی (ارزیابی و بهبود):
  مجموعه آفتاب باور دارد که پیشگیری بهتر از درمان است و رویکرد آن ارزیابی نقاط قوت و ضعف دانش آموزان است. مولفه های یادگیری مانند تمرکز دیداری-شنیداری، حافظه فعال و … بوسیله تست های استاندارد جهانی و بومی شده در ایران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این ارزیابی ها در بدست آوردن روشهای موثرتر یادگیری – یاددهی برای دانش آموزان اثربخشی بسیار زیادی دارد.
  علاوه بر آن ویژگی‌های فردی هر دانش آموز را که می‌تواند یا عامل موثر در یادگیری و یا مانعی برای آن باشد را مشخص و روشن می‌کند.
  همچنین در ادامه کار، روند بهبود عملکردهای اجرایی دانش آموزان بعد از ارزیابی‌ها نکته مهم دیگری است که در دپارتمان روانشناسی بصورت جدی به آن پرداخته می‌شود.
  موضوع مهم دیگر آموزش خانواده است که در زمینه مهارت‌های فرزند پروری و ارتباط موثر، بصورت جلسات مستمر انجام می‌شود.
 • دپارتمان ریاضی و بازی فکری:
  “هر کس که بازی را بازی تلقی کند و کار را بیش از اندازه جدی بگیرید برداشتش از این دو نارساست.” (هاینریش هاینه شاعر آلمانی)
  بازی نه‌تنها برای رشد خود آگاهی کودک لازم است، بلکه بزرگسالان نیز بدان نیازمندند، به ویژه اگر کارشان تکراری و عاری از خلاقیت باشد.
  خلاقیت مهمترین عامل موفقیت در کار، علم و پژوهش است، داشتن ذهنی خلاق وکوشا مستلزم فعالیت و ورزش ذهن است. یکی از این فعالیت‌ها حل کردن معماها وپازل‌هاست، آنجا که ذهن برای رسیدن به حل معما از تمامی خلاقیت و علم خود استفاده می‌کند. ماهیت بسیاری از معماها و مسئله‌ها بیش از یک بازی و مسئله ساده است، پازل در بسیاری از زمینه‌های ریاضیات (هندسه، جبر، توپولوژی، نظریه گروه‌ها، گراف‌ها و…) در ارتباط است و بیشتر این معماها و پازل‌ها در درک بهتر نظریه‌ها و قضیه‌ها کاربرد فراوان دارد.
  برای رسیدن به خلاقیت علاوه بر یادگیری تکنیک ها باید ذهنی آماده و توانمند داشت که لزوم آن ورزش فکری و نقشه ذهنی می‌باشد.
  مجموعه آفتاب با بهره گیری از انواع بازیهای فکری و با تمرکز بر خلاقیت، فرزندان مان را آماده ورود به این عرصه جذاب کرده و متناسب با توانایی دانش آموزان در جشنواره ها و مسابقات مربوط به آن مشارکت می‌کند.
 • دپارتمان پژوهشی (رباتیک، هوافضا، پرینتر سه‌بعدی و…)
  تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات می توان گفت که همه پیشرفت های علمی،صنعتی،پژوهشی،تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است.
  ایده (انگاره یا طرح) در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر، ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد.
  می توان گفت ایده تفکری است که به رشته تحریر درآمده و به این سئوالات پاسخ دهد: چه کنیم؟ چرا؟ چگونه؟ برای چه کسانی؟ ایده می‌تواند فردی و یا گروهی باشد.
  مجموعه آفتاب با اعتقاد واقعی به توانایی فرزندانمان، زمینه های ارائه ایده چه بصورت فردی و چه بصورت گروهی را فراهم کرده و ضمن توجه ویژه با دانش آموزان ایده پرداز مقدمات حمایتهای مالی از ایده ها را نیز از جانب خود فراهم خواهد آورد.
 • دپارتمان ادبیات کهن و نمایش خلاق
  وظیفه اصلی این دپارتمان، آشنا کردن دانش آموزان با ادبیات کهن کشور عزیزمان ایران است.
  قرار است در این فرآیند ، دانش آموز با اسطوره های ایرانی آشنا شود تا جایگزین‌های غیر ایرانی و نامانوس با فرهنگ ما ، کمرنگ‌تر شوند. وقتی که دانش آموز ایرانی سهراب ، رستم ، کیکاووس ، دیو سپید ، شاهنامه ، هفت خوان و … را بشناسد ،به فرهنگ غنی کشورش بالیده و همین موضوع می‌تواند در شکل گیری شخصیتش نقش مفید و موثری داشته باشد.
  این اثربخشی زمانی اتفاق می‌افتد که داستان این دلاوری‌ها به زبان ساده و روان امروزی و با ادبیات نسل امروزی بازگو شود.
  نمایش خلاق فارغ از تعاریف علمی آن، راه مناسبی برای آشنا کردن دانش آموزان با ادبیات کهن ایرانی و بخصوص شخصیت‌ها و قهرمانان است.
  دپارتمان ادبیات کهن و نمایش خلاق مجموعه آفتاب ، گاه بصورت جداگانه و گاه بطور تلفیقی به این موضوعات می‌پردازد.
 • دپارتمان هنر و خلاقیت
  یکی از ویژگی های بارز انسان تفکر خلاق است. وجود خلاقیت ویژه در برخی انسان‌ها و بکارگیری آن سبب خلق آثار مختلف علمی، ادبی، فلسفی و هنری می‌شود. از سویی فعالیت هنری در رشد خلاقیت نقشی ویژه دارد.
  سرعت و شتاب زندگی و پدید آمدن تحولات شگفت انگیز از ویژگیهای عصر حاضر است و هر لحظه اتفاقی جدید در حال وقوع است و این اتفاقات همچون حلقه های زنجیر به یکدیگر متصل بوده و از دل زمان خارج می‌شوند . تولید علم و دانش چنان سرعتی به خود گرفته است که بارانی از اطلاعات بر روی سر انسان ها فرو می ریزد.
  شبکه اینترنت که ریشه های گسترده فناوری اطلاعات را تشکیل می دهد با سرعتی شگفت انگیز به پیش می رود و هر نقطه ای از کره زمین را تحت سیطره خود در می آورد و هر لحظه مغز یک انسان را به هزاران انسان دیگر مرتبط می کند و بدین وسیله او را در میان سیلاب اطلاعات رها می سازد .در این دوران ، انسان باید علاوه بر زندگی در محیط در حال تغییر ، بتواند خلاقانه بیاندیشد و با ایجاد افکار نو به حل مشکلات بپردازد و با هنرمندی سکان کشتی زندگی خویش را در این دریای متلاطم به پیش ببرد.حال تصور کنید فردی ساعت ها در حال نقاشی کردن است و به دور از هیاهوی دنیای امروز ، در تخیل خود سیر می کند و گویی ذهن او در دریای آرام درون ، قلابی را رها ساخته و ساعت ها به دنبال یافتن چیزی تازه در دل این دریاست .در این میان ممکن است پرنده ذهن او به آسمان پرواز کند و در جستجوی خالق خویش به سیر و سیاحت بپردازد و یا در دل اعماق دریای وجود به جستجوی درون خود بپردازد و هر لحظه تجربه ای کسب کند و در این میان چه بسا اولین جرقه های خلاقیت پدیدار شده و زمینه ساز افکار نو گردد.
  هنر قادر است شرایطی را فراهم کند که آدمی بتواند به دور از هیاهو در میان زیبایی‌ها سیر کند و بدین وسیله به آرامش برسد و در کنار آن عمیق تر بیاندیشد.
  مجموعه آفتاب با تمرکز بر تفکر خلاق چه برای معلمین و کارکنان مجموعه و بطور ویژه برای دانش آموزان، آنها را آماده ورود به عرصه زندگی امروزی کرده و سعی در پرورش انسان‌هایی خلاق و پیگیر دارد.
 • دپارتمان موسیقی
  ویژگی مهم یک نظام آموزشی وجود آرمان‌های مشخص و تعیین شده و همچنین نظامی است که رسیدن به این آرمان‌ها را بشکلی سیستماتیک فراهم می‌سازد. لازمه این امر استفاده از متخصصین آکادمیک و آگاه از یک سو و وجود امکانات سخت افزاری مناسب برای سنین دبستان، از سوی دیگر است.
  آنچه مجموعه آفتاب را مناسب برای آموزش موسیقی می‌کند، توجه به دو عامل مهم در آموزش موسیقی : گستره محتوا و ژرفای یادگیری آن است.
  مجموعه آفتاب با فراهم کردن امکانات مناسب یادگیری موسیقی ، ضمن آموزش آکادمیک موسیقی و پس از آماده نمودن دانش آموزان با مبانی موسیقی نظری ، نسبت به آموزش یک ساز تخصصی با توجه به توانایی های دانش آموز، تشخیص اساتید کارآزموده و در نهایت رایزنی با پدر و مادر ، امکان فراگیری سازهای تخصصی را نیز در همین مجموعه برای فرزندانمان فراهم نموده است.
 • دپارتمان علوم و محیط زیست
  ظهور رشته های بین رشته ای از خصوصیات عصر حاضر در صحنه آموزش جهانی است. در این میان علوم زیست محیطی حوزه ای چند برنامه ای‌ ست که نیازمند همراهی علوم دیگری مثل شیمی، فیزیک، بیولوژی، تجزیه و تحلیل مهندسی برای محافظت از محیط زیست و ترمیم آن است.
  مجموعه آفتاب در این راستا و برای کمک به حفظ تنها محیط زیست انسان مصمم به ایجاد این دپارتمان ، با امید به تربیت فرزندانی دوستدار محیط زیست شده است.
 • دپارتمان سلامت، ورزش و تندرستی
  تشکیل پرونده سلامت یکی از برنامه‌های مجموعه آفتاب است که زیر نظر پزشک و متخصص مربوطه انجام می‌شود . این عملکرد می‌تواند از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری کرده و والدین نیز وضعیت سلامت فرزند خود مطلع خواهند شد.
  مطابق تحقیقات انجام شده، ارتباط قابل توجهی بین حرکات موزون جسمی و رشد (شناختی، عاطفی و اجتماعی) در کودکان و همچنین در افزایش هوش بدنی فرزندان دارد.
  در دپارتمان ورزش و تندرستی ، فعالیت‌های جسمی – حرکتی متناسب با گروه سنی پیش دبستان و دبستان برنامه ریزی شده و فعالیتهای صحیح حرکتی برای دانش آموزان در سنین مختلف تحصیلی با بهره گیری از آموزش‌های صحیح در محل مجموعه آفتاب و همچنین در ورزشگاه‌های سرپوشیده اطراف ، انجام می‌شود.
فهرست